czwartek, 5 grudnia 2013

Test 1 - Transmiter FM

Jakiś czas temu kupiłem na Allegro Transmiter FM z USB, czytnikiem kart SD/MMC, wyświetlaczem LCD i pilotem! Pomyślałem, fajny bayer może się przydać, w szczególności, że nie mam w swoim radiu wejść na karty i USB.
Postanowiłem go prze testować.

Podobno według producenta można słuchać muzyki bezpośrednio ze swojego pendrive'a lub karty SD. Mało tego można podłączyć urządzenia zewnętrzne typu odtwarzacz mp3, mp4 za pomocą dołączonego do zestawu przewodu mini-jack. Pomyślałem, że to idealny gadżet dla tych, dla którzy boją się zniszczyć ulubione płyt (nie ukrywajmy niektóre radia z niższej pułki niszczą je nie odwracalnie, podobnie jak moje).  Jak chwali i co oferuje producent

 • 4 w 1: odtwarzacz pików MP3 oraz  WMA, czytnik USB, czytnik kart SD i nadajnik FM,
 • Pilot umożliwiający zdalne sterowanie,
 • Pełny zakres częstotliwości: 87.5MHz-107.9MHz (odstęp 0,1 MHz),
 • Funkcja zapamiętywania ostatnio użytej częstotliwości,
 • Maksymalne prędkości transferu danych (do 480 Mb/s),
 • Obsługuje karty SD/MMC do 8GB (Niestety w zestawie jej nie ma, a szkoda bo mógłby to być duży plus),
 • Obsługuje pamięci przenośne typu PENDRIVE do 8GB,
 • Intuicyjna obsługa,
 • Nowoczesny i modny design,
 • Kolory podświetlenia; niebieski, zielony, czerwony - podobno do wyboru,
 • Wysoka jakość,
 • Zasilanie: poprzez gniazdo zapalniczki w samochodzie.
   

Wyniki testu

Podłączenie i ustawienie 

Faktycznie obsługa okazała się bardzo prosta, transmiter wystarczyło podłączyć do zapalniczki samochodowej, podłączyć do niego dowolną przenośną pamięć (pendrive, czytnik kart, odtwarzacz mp3 lub mp4 itp.) lub kartę pamięci SD, ustawić wybraną częstotliwość w radiu samochodowym i wcisnąć PLAY na urządzeniu.
Już po odpaleniu z głośników popłynęła muzyka. Brak konieczności wciskania, czy przełączania dodatkowych przycisków stanowczo ułatwia jego obsługę.
Bardzo przydatną funkcją okazał się ruchomy przegub (360 stopni), który pozwala na komfortowe używanie go w samochodach, które mają gniazdo zapalniczki umieszczone w ciasnym, trudno dostępnym miejscu lub blisko dźwigni zmiany biegów. Ale tu niestety nie wszystko wygląda cudownie, podczas próby ustawienia transmitera w dokładnie takiej pozycji jak by mi pasowała podczas jazdy urządzenie samoczynnie się rozłączało...okazało się, że nie zawsze styka wtyczka w gnieździe zapalniczki i tu duży minus. 
Urządzenie odczytuje w pierwszej kolejności pliki znajdujące się w katalogach. Pliki wgrane w głównym katalogu odtwarzane są, jako ostatnie.
Moja ocena: 4/6

Sterowanie
Włączenie urządzenia to nie wszystko, co w przypadku, gdy chcemy przełączać piosenki? Teoretycznie mamy do tego pilot (dołączony do zestawu). Czemu teoretycznie? Po pierwsze podczas jazdy jest to niewygodne i niepraktyczne, po drugie pilot jest tak cienki, że łatwo może się wyślizgnąć z ręki. Co do samego pilota, jest jak już wspomniałem bardzo cienki, wygląda bardzo marnie, aż strach go brać do ręki żeby go nie zniszczyć. Jakość jego wykonania pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście test przeszedł pomyślnie, wszystko działa bardzo dobrze, bez żadnego problemu, każdy przycisk dział, jednakże to stanowczo tylko dodatkowy gadżet i to raczej dla pasażerów a niżeli kierowcy. Inną możliwością przełączania są przyciski na transmiterze oraz wystające pokrętło u jego nasady. Podczas jazdy ponownie okazało się, że przełączane poprzez wymienione przyciski jest dość trudne, konieczność zerkania (tak jak w moim przypadku) na zapalniczkę znajdującą się przy drążku zmiany biegów jest dość męczące i odwraca uwagę od prowadzenia pojazdu. Podobnie jak w przypadku pilot, wszystkie przyciski działają bez zarzutu. Natomiast pokrętło jest dość ciekawym rozwiązaniem, dzięki temu, że wystaje ponad samo urządzenie jest łatwo wyczuwalne pod palcami, a dodatkowo nie jest nadmiernie czułe, co nie daje poczucia wiecznego zirytowanie podczas przełączania utworów. Podczas sterowanie nie dało się nie zauważyć faktu, iż urządzenie odczytuje w pierwszej kolejności pliki znajdujące się w katalogach. Pliki wgrane w głównym katalogu odtwarzane są, jako ostatnie, jednak da się to jakoś przeżyć.
Moja ocena: 3+/6
Gniazda
Generalnie gniazda są trzy: wejście USB, port na kartę SD oraz wejście na mini-jack. Po dokładnym sprawdzeniu można z czystym sumieniem stwierdzić, że spełniają swoją funkcję i działają bez zarzutów. Powiem szczerze, że najchętniej korzystam z wejścia na karty, ale to jedynie z według mnie największego komfortu ( brak dodatkowego kabla, czy wystającej mp3).
Moja ocena: 6/6

Wygląd

Producent twierdzi, iż urządzenie jest wysokiej, jakości i ma świetny wyświetlacz. Jeszcze przed otwarciem przesyłki właśnie na to liczyłem...niestety po otwarciu nastąpiło spore rozczarowanie. Sprzęt jest wykonany na moje oko raczej z marnej, jakości plastiku, przy pierwszym użytkowaniu myślałem, że przy mocniejszym zgięciu go, czy przyciśnięciu przycisku po prostu pęknie. Całe szczęście tak się nie stało. Ale nie zmienia to faktu, że jego, „jakość" pozostawia sporo do myślenia. Jeśli chodzi o wyświetlacz, w miarę daje radę. Nie jest to świetna, jakość wyświetlania, czy też podświetlenia, jednak mi osobiście to nie przeszkadza.
Moja ocena: 2+/6


Dodatkowe funkcje
 • Urządzenie posiada pełny zakres częstotliwości pracy od 87,5 MHz do 108 MHz stopniowany, co 0,1 MHz! Fajna funkcja, ale czy aż tak potrzebna?
 • Transmiter jest wyposażony w funkcję losowego odtwarzania utworów (shuffle), można także dostosować siłę transmitowanego sygnału. To chyba taki standard, raczej nic zachwycającego.
 • Transmiter wyposażony jest w układ zabezpieczający, który chroni podłączone do niego urządzenie przed skutkami przepięcia instalacji samochodowej. Zapasowy bezpiecznik w komplecie. Trzeba przyznać, że jest to spory plus, co prawda mam nadzieję, że ta opcja mi się nie przyda, jednak dobrze wiedzieć, że coś takiego jest. 
Podsumowanie

Ogólnie Transmiter jest dość ciekawym rozwiązaniem dla osób nieposiadających możliwości odtwarzania muzyki z kart SD, czy też z mp3 poprze radio. Nie jest może to szczyt marzeń pod względem, jakości wykonania i świetnej funkcjonalności czy też komfortu użytkowania. Niemniej jednak osobiście polecam ten gadżet, dla osób, które szukają prostego i taniego rozwiązania.
Daję mu 4-/6.